جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

"همایش علمی سیری درنهج البلاغه" به همراه نکوداشت دکتر سید محمد مهدی جعفری برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

"همایش علمی سیری درنهج البلاغه" به همراه نکوداشت استاد سید محمدمهدی جعفری نویسنده و پژوهشگر قرآن و نهج البلاغه با حضور معاون سیاسی امنیتی استاندار بوشهر، نماینده دشتستان در مجلس شورای اسلامی، مدیر کل تکریم و الگوسازی از نخبگان بنیاد ملی نخبگان کشور، فرمانداران دشتستان و تنگستان، مشاور سیاسی اجتماعی استاندار، مسئولین و اساتید و دانشجویان دانشگاه خلیج فارس و جمع زیادی از فعالان مدنی، فرهنگی و سیاسی استان بوشهر به همت بنیاد نخبگان استان بوشهر و با همکاری دانشگاه خلیج فارس، فرمانداری دشتستان و خانه فرهنگ دشتستان در دانشکده نفت و گاز دانشگاه خلیج فارس بوشهر برگزار شد.
دکتر سید محمدمهدی جعفری در آئین بزرگداشت خود گفت: تاکنون بیش از 50 ترجمه فارسی به استثنای زبان های دیگر و شرح های متعددی از نهج البلاغه به زبان فارسی و عربی انجام شده است، اما متاسفانه آنطور که باید و شاید به عنوان راهنمای عملی استفاده نشده است.

وی افزود: امام علی (ع) به مالک فرمود: وقتی به مصر میروی مراقب باش. بر این ملت خیلی چیزها گذشته است، درباره تو همانطور قضاوت می کنند که تو درباره گذشتگان خود قضاوت می کنی. به هوش باش به آنجا که میروی مثل یک جانور درنده نباشی. قلبت را با لایه ای از مهربانی و محبت و لطف بپوشان، به طوری که همه انسان ها را با یک چشم نگاه کنی. آنجا که میروی یا برادران دینی تو هستند یا همنوعان تو در آفرینش و همگان باید از حقوق شهروندی به طور یکسان استفاده کنند و تو در مقابل همه مسئولی. مبادا بگویی آن یکی مسلمان است و این یکی غیرمسلمان که این و آن با هم برابرند و از یک نوع حق برخوردارند.
این نهج البلاغه پژوه و نویسنده دشتستانی در ادامه سخنان خود گفت: علی(ع) فقر را در کوفه ریشه کن کرده بود. یعنی همه از حداقل امکانات در دسترس برخوردار بودند نه اینکه همه توانگر باشند. او نمی خواست تعالیم خود را به عنوان مسائل نظری و علمی به گوش ها برساند و تمام شود و برود بلکه عملا آنها را به اجرا در می آورد و خود نخستین کسی بود که به آن عمل می کرد. علی(ع) می گوید: به هیچ عنوان به کسی فرمانی نداده ام مگر اینکه خودم آن را انجام داده ام و کسی را از منکری نهی نکرده ام مگر اینکه خودم آن را انجام نداده باشم. حضرت علی خودش الگویی برای امر به معروف و نهی از منکر بود. وی در همه زمینه ها امام است، اما متاسفانه قدر او را ندانسته اند.


دکتر سید محمدمهدی جعفری با اشاره به شگفتی های نهج البلاغه عنوان کرد: پیام علی (ع) پیامی برای همه انسان ها است. وقتی که به او اعتراض می کردند دو مشت خاک برمی داشت و می گفت، بین این دو مشت خاک تفاوتی می بینید؟ همه تان از این خاک آفریده شده اید. همه انسان ها چه مسلمان باشند چه غیرمسلمان انسان هستند و باید به چشم انسانیت به آنها نگاه کرد، نهج البلاغه یک راهنمای انسانی است.
دکتر جعفری ادامه داد: اینجا دانشگاه است و من پیوسته در کلاس از دانشجویانم بیشتر استفاده می کنم تا اینکه بخواهم استفاده برسانم و بزرگ ترین افتخارم این است که دانش آموز بسیار حقیری از نهج البلاغه هستم. از روزی که خودم را شناختم نهج البلاغه را هم شناختم، عشق به نهج البلاغه به طور فطری و ناخودآگاه از آن روز ایجاد شد و الحمدالله تا الان ادامه دارد.
وی عنوان کرد: توصیه ام به تمام سروران و به خصوص دانشجویان این است چه برای تحقیق و مطالعه و چه برای راهنمایی به این اقیانوس بی پایان مراجعه کنند، مرواریدهای بسیار نایابی در آن خواهند یافت.
استاد سید محمدمهدی جعفری با اشاره به اینکه مقام پیامبر از همه بالاتر است گفت: پیامبران و امامان نباید در مقابل پروردگار و مردم ظالم باشند، و ظالم کسی است که به جای دعوت مردم به پرستش خداوند، مردم را به پرستش خودش دعوت کند. این رسالت بر عهده بندگان، بر عهده رسولان و بر عهده امامان است که بندگان را به سوی خدا هدایت کنند و خود هیچ مانع نباشند.


دکتر جعفری در پایان سخنان خود با تشکر از دست اندرکاران این همایش گفت: به من لطف کرده اند و خواستند در کنار سیری در نهج البلاغه به خادم نهج البلاغه هم نظری کنند. من از برادران بوشهری لطف ها دیده ام. بنده هیچ وقت تعصبی نسبت به شهرم نداشته ام و همیشه مورد لطف و عنایت بوشهری ها هستم. برای من این باعث افتخار است که یک ایرانی از استان بوشهر و فرزند دشتستان هستم نه اینکه تعصبی داشته باشم یا جایی را بر جای دیگر ترجیح بدهم. حالا در این جایگاه می گویم خودم را خادم نهج البلاغه برای خدمت به تمام انسان ها به خصوص همشهری های خودم می دانم زیرا نهج البلاغه حقیقتا منشور انسانی است.


دکتر شاهرضایی مدیر دفتر تکریم بنیاد ملی نخبگان نیز در این نشست با اشاره به شخصیت برجسته و بی بدیل حضرت علی(ع) گفت: من از پیش از انقلاب با کتاب های دکتر جعفری آشنا هستم و آنها را مطالعه کرده ام و به نوعی افتخار شاگردی استاد را دارم.
وی با اشاره به لزوم ترویج پیام ها و نکات زندگی ساز نهج البلاغه در بین جوانان گفت: می توانیم با تبیین اندیشه های گرانسنگ مولا علی(ع) در بین جوانان و نوجوانان خود جامعه را از گزند آسیب ها و تهاجمات فکری دشمنان محفوظ بداریم.
در انتهای این آئین از دکتر جعفری به پاس تلاش ها و پژوهش های ارزنده ایشان تقدیر به عمل آمد.