جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

اولین رویداد کارآفرینی اسباب بازی ها و سرگرمی های دریایی در بوشهر برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

دکتر سعید جامعی دبیر اولین رویداد ملی کارآفرینی اسباب بازی ها و سرگرمی های دریایی در این مراسم گفت: این پیش رویداد برای آشنایی با مراحل برگزاری رویداد ملی کارآفرینی اسباب بازی ها و سرگرمی های دریایی است که از 17 الی 19 اسفندماه در بوشهر برگزار خواهد شد.
وی درخصوص فرآیند دریافت و داوری ایده ها گفت: تیم ها تا 30 دیماه ایده های اولیه خود و رزومه اعضای تیم را ارسال می کنند و بعد از داوری اولیه توسط هیئت داوران، تیم های پذیرفته شده تا 15 بهمن ماه معرفی می شوند.
عضو هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس افزود: تیم های شرکت کننده طی 3 روز از 17 الی 19 اسفندماه ایده های خود را اجرایی می کنند و از بین طرح های نهایی تیم های برتر انتخاب خواهند شد و جوایز مادی و معنوی به آنها اهدا می شود.
دکتر جامعی با تقدیر از حامیان و سازمان های مشارکت کننده در این رویداد گفت: در این برنامه بنیاد نخبگان استان بوشهر و ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان در کنار دانشگاه خلیج فارس هستند و سازمان هایی چون اداره بنادر و دریانوردی استان، استانداری، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، شرکت پازارگاد، سازمان صنعت معدن و تجارت، انجمن مهندسی دریایی ایران، اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری، پارک علم و فناوری خلیج فارس، آموزش و پرورش، موسسه رده بندی ایرانیان، شرکت صدرا و منطقه ویژه اقتصادی بوشهر نیز از برگزاری رویداد حمایت مادی و معنوی می کنند.


وی اذعان نمود: شرکت هایی به صورت سرمایه گذار در این رویداد حضور خواهند داشت و از طرح های برگزیده حمایت خواهند نمود، سعیمان بر این است پسا رویداد هم داشته باشیم و به صورت عملیاتی شاهد ورود طرح های برگزیده به بازار باشیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خلیج فارس نیز با اشاره به سند چشم اندار و سند راهبردی دانشگاه گفت: در بیانیه چشم انداز این سند آمده است که دانشگاه خلیج فارس ممتاز در تولید علم و فناوری، نوآور، کارآفرین، بین المللی و  پیشرو در حوزه انرژی و دریا و مرجع در زمینه خلیج فارس خواهد بود، ما با این چشم انداز خیلی فاصله داریم و وظیفه ما را برای پر کردن این شکاف مضاعف می کند.
دکتر شهریار عصفوری افزود: در حوزه نوآوری و کارآفرینی فعالیت هایی طی دو سال گذشته انجام داده ایم که از جمله آن راه اندازی مرکز شتابدهی و نوآوری است و در حال حاضر که 5 تیم فناور در آن فعالیت می کنند.
وی اذعان نمود: علیرغم تنگناهای مالی امسال 300 میلیون تومان جهت حمایت از هسته های پژوهش و فناوری اختصاص دادیم و آیین نامه هسته های پژوهش و فناوری نیز تدوین شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه خلیج فارس برگزاری مسابقات علمی، حمایت از شرکت تیم های دانشجویی در مسابقات علمی و برگزاری رویدادهای کارآفرینی از دیگر برنامه های حوزه پژوهش و فناوری دانشگاه اعلام نمود و گفت: در پایان همین هفته مرکز کارآفرینی و نوآوری دانشگاه افتتاح خواهد شد و تیم های نوآور در آن فعالیت های علمی خواهند داشت.
رئیس مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس نیز در این مراسم گفت: ابتدای سال گذشته در مجموعه پارک علم و فناوری خلیج فارس تصمیم گرفتیم در حوزه دریایی چند کار جدی انجام دهیم که از جمله آنها حوزه زیست فناوری و اسباب بازی ها و سرگرمی های دریایی بود.
دکتر مزارعی افزود: در حوزه زیست فناوری تیم ها را شناسایی و حمایت کردیم و در گام بعدی با همکاری دانشگاه، بنیاد نخبگان استان بوشهر و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری مبلغ 500 میلیون تومان به شرکت های نوپا که اکثرا متعلق به اعضای هیأت علمی دانشگاه خلیج فارس است اختصاص یافت
وی گفت: در بحث سرگرمی های دریایی تیم هایی از گروه مهندسی دریا دانشگاه خلیج فارس ایده های خود را عملیاتی نموده اند و در مرحله تأسیس شرکت هایی هستند که بتوانند پروژه های خود را به بازار ارائه کنند.
رئیس مرکز رشد علم و فناوری خلیج فارس با اشاره به لزوم حمایت سازمان ها از تجاری سازی تولید علمی در استان گفت: سازمان هایی که در استان حضور دارند مانند شهرداری و میراث فرهنگی می توانند با هماهنگی بنیاد نخبگان و دانشگاه و پارک علم و فناوری از تولیدات دانش بنیان و خروجی های رویدادهای کارآفرینی مانند رویداد اسباب بازی های دریایی حمایت کنند و آنها را به سمت تجاری سازی هدایت کنند.


دکتر میثم جعفری اسکندری مدیرکل برنامه ریزی ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان نیز در این مراسم گفت: سند راهبردی کشور در امور نخبگان به دستور مقام معظم رهبری در بنیاد ملی نخبگان تدوین و در سال 91 ابلاغ شد. در این سند 70 اقدام برای اجرایی سازی در دستگاه های اجرایی طرح ریزی شده است که یکی از اقدامات اصلی که امسال پیگیر آن هستیم تولید اسباب بازی است.
وی افزود: امسال 3 استان به عنوان استان پایلوت برای برگزاری رویدادهای کارآفرینی اسباب بازی در نظر گرفته شد که بوشهر در حوزه اسباب بازی دریایی، یزد در زمینه اسباب بازی کویر و استان خراسان رضوی در حوزه اسباب بازی زیارت تعیین شدند.
مدیرکل برنامه ریزی ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان اذعان نمود: هدف اصلی برگزاری این رویدادها استفاده از ظرفیت های استان ها در زمینه تجاری سازی و تشکیل هسته ها و گروه های نخبگانی در حوزه های فرهنگی مرتبط است و در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز ستاد توسعه فناوری های نرم و هویت ساز از این رویدادها پشتیبانی خواهد نمود.
دکتر جعفری اسکندری با بیان اینکه طی 5 سال آینده برنامه های علمی مستمری با توجه به فرهنگ استان ها اجرایی خواهد شد گفت: برنامه تجاری سازی شریف دورهمی های هفتگی اسباب بازی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار می کند و تیم های فعال شناسایی شده اند که خروجی های مفیدی در حوزه صنعت اسباب بازی خواهد داشت. وی گفت: با همکاری سازمان ها برنامه های خوبی را طرح ریزی کرده ایم و با بودجه خوبی که در معاونت  علمی و فناوری ریاست جمهوری پیش بینی شده است کارهای بزرگی طی سال ها آینده اتفاق خواهد افتاد.
مدیرکل برنامه ریزی ستاد اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان خاطر نشان ساخت: در کسب و کارها با سرمایه های کوچک می توان با تیم سازی و انتخاب جامعه مخاطب مناسب موفق بود، باید اسباب بازی هایی طراحی شود که رویکرد حل مسئله داشته باشد و قوانین فیزیک و علم در آن نشان داده شود.
وی در پایان گفت: در حوزه اینترنت اشیا هم می توان کار کرد و اپلیکیشنی تولید کرد که از این تکنولوژی استفاده کند، در 5 سال آینده 6.8 درصد افراد از اینترنت اشیاء استفاده خواهند کرد.


محمدحسین فرجو دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی های کشور نیز در این رویداد گفت: باید جستجوگر باشیم و با کمترین هزینه بهترین تولید را داشته باشیم، هر طرح و ایده ای که سبک تر دست یافتنی تر و ارزان تر باشد قابلیت تجاری سازی دارد.
وی با بیان اینکه در کشور ما از فرصت ها خوب استفاده نمی شود و به شدت در حال نابود کردن فرصت ها هستیم گفت:  دریا، ساحل، کوه و غارهای هزاران ساله داریم ولی همه را داریم نابود می کنیم، خیلی عقب هستیم، تئوری زیاد داریم ولی اقدام و عمل نداریم، باید کار کنیم.
فرجو با بیان تجربه های سایر کشورها در حوزه تولید اسباب بازی گفت: کارگر چینی که اسباب بازی تولید می کنید 12 ساعت در روز کار می کند، کشتی اسقاطی نفت کش را خریداری کرده اند و روی این کشتی در آب های آزاد کارخانه زده اند و 3 شیفت دارند کار می کنند، متأسفانه ما فرهنگ درست کار کردن نداریم و از فضاهای خدادادی که در اختیارمان است استفاده بهینه نمی کنیم.
دبیر شورای نظارت بر اسباب بازی های کشور اذعان نمود: در حال حاضر ماهانه 5 میلیون دلار اسباب بازی وارد کشور می شود،  15 درصد خلاقانه آموزشی و فکری است، با این وجود سهم سرانه ما بسیار پایین است، به تازگی از 5 دلار بالاتر رفته و اکنون سهم هر کودک ایرانی بین 5 تا 10 دلار است در حالی که میانگین سهم سرانه جهانی اسباب بازی 34 دلار است، در آمریکا 350 دلار، در اروپا 250 دلار و در چین که خودش تولید کننده اسباب بازی است 6.3 دلار سهم سرانه مصرف اسباب بازی است.
وی در پایان گفت: امیدواریم که با ورود دانشجویان و علاقمندان حوزه اسباب بازی و کودک در این رویداد شاهد شکوفایی تولید داخلی در این بخش باشیم و از امکانات خدادادیمان به نحو مؤثر و ارزشمند استفاده کنیم.
در بخش دوم این برنامه با هدایت اساتید و داوران رویداد 14 تیم دانشجویی تشکیل شد که طی مدت دو ساعت به ایده پردازی در زمینه اسباب بازی ها و سرگرمی های دریایی پرداختند و در حضور داوران ایده های خود را ارائه نمودند.