جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

برگزاری 12 مرحله اردوی جهادی آموزشی امید برای دانش آموزان مناطق محروم و روستایی بوشهر مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

12مرحله اردوی جهادی آموزشی امید برای دانش آموزان مناطق محروم و روستایی بوشهر برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر در مراسم تقدیر از عوامل اجرایی و کادر آموزشی اردوهای جهادی آموزشی امید با اشاره به برگزاری 12 مرحله اردوی جهادی برای دانش آموزان مناطق محروم و روستایی شهرستان بوشهر گفت: این برنامه با توجه به سیاست های کلی علم و فناوری کشور و اجرایی سازی سند راهبردی کشور در امور نخبگان با هدف تربیت نیروی انسانی ممتاز و متعهد برای بیش از 230 دانش آموز مناطق محروم و کم برخوردار اجرا شد و طی آن گام هایی برای افزایش توان علمی و هدایت تحصیلی دانش آموزان برداشته شد.

دکتر رضا آذین با بیان اینکه این برنامه هر دو هفته یکبار با حضور دانش آموزان مناطق محروم در مرکز استان بوشهر برگزار شد، گفت: این رویداد علمی آموزشی به عنوان یکی از طرح های امید اجتماعی با حمایت استانداری بوشهر برگزار شد و طی آن دانش آموزان روستاهای کم برخوردار استان بوشهر در طول سال تحصیلی در رشته های ریاضی، دانش های نوین، زیست فناوری و سلول های توسط اساتید ممتاز خانه ریاضیات، دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، پارک علمی کودک و نوجوان و نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان آموزش دیدند.

وی اذعان نمود: اهدای بسته های فناوری، آموزشی، فیزیک، زیست و ریاضی به دانش آموزان، آموزش مهارت های فرهنگی و شهروندی در قالب نمایش های شاد و جذاب، بازدیدهای علمی و تاریخی، سفر علمی به مجموعه های بزرگ علم و فناوری کشور، برگزاری مسابقات ورزشی، برگزاری جشن های مناسبتی ویژه مناسبت های ملی و اعیاد مذهبی و حضور در رویدادهای علمی از جمله برنامه های این دوره آموزشی بود.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با اشاره به آموزش دانش های نوین در طول دوره های آموزشی جهادی امید به دانش آموزان گفت: در این دوره ها مباحث نانوفناوری و کاربردهای آن در پزشکی، نساجی، هوافضا و صنعت خودروسازی، انرژی های نو، نجوم و اخترفیزیک، آموزش نرم افزارهای ساخت اپلیکیشن تلفن همراه، طراحی وب، نرم افزارهای گرافیکی، نرم افزارهای ورد، فلش و پاورپوینت، نرم افزار پروتئوس در زمینه شبیه سازی مدارهای الکترونیکی، آشنایی با مفاهیم پایه علم الکترونیک، رباتیک، فیزیک نوین، لیزر و اپتیک نوین به دانش آموزان آموزش داده شد.

دکتر آذین افزود: در حوزه سلول های بنیادی و زیست فناوری با همکاری کمیته سلول های بنیادی و طب بازساختی استان بوشهر، دانش آموزان با مفاهیم پایه ساختار سلول و بافت، سلول بنیادی و انواع آن، قابلیت ها و توانمندی های سلول های بنیادی، شرایط کشت طبیعی سلول ها و بافت ها ، شبیه سازی کشت در شرایط داخل آزمایشگاه، مدل سازی، رد یابی سلول ها، تجهیزات آزمایشگاه کشت در قالب جلسات تئوری و عملی آشنا شدند.

وی گفت: طی این دوره سعی شد با فراهم آوردن فضای آموزشی و تعاملی مناسب ، ذهن خلاق و پرسشگر دانش آموزان تقویت شده و با رویکرد های علمی مشاهده دقیق، طرح مساله، فرضیه پردازی و دستیابی به پاسخ مناسب آشنا شوند.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با بیان اینکه همزمان با هفته نانو فناوری استان بوشهر، اصول و مبانی فناوری نانو به دانش آموزان آموزش داده شد، خاطر نشان ساخت: همچنین همایش روز فیزیک با هدف آشنایی بیشتر دانش آموزان با علوم و عمیق تر کردن نگاهشان به دنیای اطراف در دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

دکتر آذین اضافه نمود: از جمله برنامه هایی که در این همایش اجرا شد می توان به ارائه مقاله توسط دانش آموزان، انجام آزمایش های جذاب فیزیک، بازدید از آزمایشگاه، برگزاری مسابقات متنوع تیمی و انفرادی و نمایش فیلم های کوتاه و جذاب فیزیک اشاره کرد.

وی با اشاره به برگزاری جشن ویژه جشن نوروز با همکاری فرمانداری بوشهر و اداره کل امور عشایر استان در دهکده گردشگری بوشهر گفت: در این برنامه که توسط دو نفر از مجریان سرشناس صدا و سیمای بوشهر برگزار شد، برنامه هایی از قبیل اجرای نمایش های شاد و متنوع، اجرای سرود، مسابقه و برنامه های سنتی عشایر اجرا شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با بیان اینکه تعداد 20 نفر از دانش آموزان برگزیده اردوهای جهادی در نخستین مدرسه زمستانی سلولهای بنیادی بوشهر حضور داشتند اذعان نمود: این برنامه باهمکاری پژوهشگاه رویان، ستاد توسعه علوم و فناوری سلولهای بنیادی ریاست جمهوری به مدت 3 روز در دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برگزار شد که طی آن دانشجویان پزشکی و دانش آموزان با آخرین پیشرفت های زیست فناوری و سلول های بنیادی آشنا شدند.

دکتر آذین افزود: بازدید از موزه تاریخ پزشکی بوشهر و آشنایی با بزرگان علمی از جمله پروفسور ایرج نبی پور، بازدید از دانشگاه علوم پزشکی بوشهر و انجام آزمایش های کشت سلول و آشنایی با مبانی زیست فناوری و سلول های بنیادی از دیگر برنامه هایی بود که با همکاری اساتید و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اجرا شد.

وی در پایان گفت: جمعی از دانشجویان برگزیده جوایز تحصیلی بنیاد ملی نخبگان و استعدادهای برتر تحت پوشش بنیاد نخبگان استان بوشهر نیز در طول برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید در کنار سایر اساتید به آموزش مبانی خلاقیت، نوآوری و ایده پردازی پرداختند.