جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

نشست تخصصی بررسی وضعیت نانوفناوری استان بوشهر برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست شورای علمی بنیاد نخبگان استان بوشهر به منظور بررسی وضعیت نانور فناوری در استان بوشهر برگزار شد.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر در این نشست با اشاره به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از وضعیت فناوری نانو در استان بوشهر گفت: براساس گزارش ستاد ویژه فناوری نانو، حوزه های دانشجویی، دانشگاهی و تجاری سازی نانو در استان ما وضعیت خوبی ندارد و باید در حوزه تجاری سازی با یک برنامه ریزی مسنجم و مشخص ضمن حمایت از شرکت های موجود به فکر توسعه باشیم.

دکتر رضا آذین افزود: فناوری نانو در استان های پیشرو روبه رشد است ولی در استان بوشهر به دلیل عدم ارتباط مناسب دانشگاه ها، موسسات پژوهشی، صنایع و دستگاه های اجرایی با ستاد ویژه نانوفناوری تا حدی منفعل مانده است.

وی اذعان نمود: پیشنهاد می کنم همه دانشگاه ها، پارک علم وفناوری، موسسات پژوهشی، صنایع و دستگاه های اجرایی در ثبت و ارسال گزارشات و گرفتن حمایت ها و تسهیلات با ستاد ویژه نانوفناوری ریاست جمهوری ارتباط موثر برقرار کنند..

خانم دکتر مومنی نماینده دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حوزه فناوری نانو نیز با ارائه فعالیت ها و برنامه های دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در حوزه نانو فناوری گفت: طراحی و ساخت نانوذرات مغناطیسی اصلاح شده و کاربرد آنها در تصویر برداری MRI ، طراحی و ساخت نانوذرات نشان دار شده با ترکیبات رادیو اکتیو جهت تصویر برداری مولکولی، طراحی و ساخت زیست حسگر ها با روش های سبز، بررسی خواص آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریایی نانوذرات و بکارگیری نانوذرات در ساخت چهار چوب ها از جمله فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی در حوزه نانو فناوری است.

وی افزود: برای توسعه این فناوری در سطح دانشگاه و مراکز بهداشتی درمانی استان پژوهش های متعددی انجام و مقالاتی نیز در این خصوص منتشر شده است.

دکتر حامد گرگین پور معاون نوآوری و فناوری پارک علم و فناوری نیز در این نشست گفت: شرکتهای  نوین فرآیند سینوحه، سماسنج مرکز رشد دشتی و دکتر مهدی شنبدی در حوزه نانو فناوری فعالیت می کنند و تنها شرکتی که حمایت 700 میلیون ریالی را از پارک دریافت کرده شرکت نانوفناوری دکتر شنبدی است.

وی اضافه نمود: برنامه حمایتی پارک علم و فناوری خلیج فارس در توانمندسازی شرکت های فوق در خرید تجهیزات کاربردی نانو فناوری و خط تولید محصول است.

دکتر ایرج نبی پور عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان بوشهر نیز با بیان اینکه یکی از وظایف ما در شورای علمی سیاست گذاری در حوزه علم و فناوری است، اذعان نمود: باید در حوزه توسعه فناوری نانو به صورتی راهبری کنیم که فناوران ما در استان در ادامه راه متوقف نشوند، راه حل اساسی توسعه فناوری از جمله توسعه نانوفناوری در استان این است که نهادهای فناورانه مثل پارک های علم و فناوری، دانشگاه ها و پژوهشگاه ها با همکاری دستگاه حاکمیتی استان یعنی استانداری یک کریدور فناوری تشکیل دهند و شرکت های موفق دانش بنیان در کنار آنها به فعالیت مشغول باشند.

وی گفت: در راه توسعه فناوری باید دانشگاه های نسل سوم به تکلیف خود عمل کنند و باید دانش را کاربردی نمایند که تشکیل هسته های زایشی دانش بنیان این مسیر را تکمیل می کند، همچین بانک ها و سایر ذینفعان چرخه توسعه فناوری باید به کمک این کریدور بیایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: دانشگاه نسل سوم باید بصورت دو وجهی یکی پژوهش های کاربردی در مرز دانش و یکی در مسیر توسعه فناوری حرکت کنند بصورتی که تمرکز آنها بر روی چند پژوهش هدفمند در مرز دانش باشد و تا جایی پیش روند که در رقابت  به کاربرد فناوری و تولید محصول منجر شود.

دکتر حسین اسکندری مسئول انجمن نانو فناوری استان بوشهر گفت: راه پیشرفت ما در توسعه فناوری نانو این است که باید بصورت گروهی کار را جلو ببریم.

وی افزود: طرح باشگاه های فناوری های نوین تدوین شده است و به استانداری هم پیشنهاد داده شده است این طرح در رابطه فناوری های همگرا از جمله فناوری نانو دراستان هست، در صورت تاسیس این مرکز همکاری خوبی بین دانشگاه ها، صنعت و دستگاه های اجرایی استان صورت می گیرد که کار بصورت تیمی خروجی خواهد داد.

رئیس دانشگاه علمی کاربردی استان بوشهر گفت: ما باید به کمک استانداری زیر ساخت های توسعه فناوری نانو را هموار سازیم که متاسفانه ارتباط استانداری با دانشگاه های استان وضعیت مطلوبی ندارد.

وی افزود: راه اندازی بزرگترین آزمایشگاه دانش آموزی نانوفناوری در استان بوشهر از حمایت های دولت یازدهم بوده است.

دکتر حسین اذعان نمود: در دانشگاه علمی و کاربردی ما به دنبال رسوخ فناوری نانو در صنعت نفت و گاز هستیم که در همین راستا تفاهم نامه ای هم با منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس منعقد کردیم.

دکتر مجید اسدی عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان بوشهر نیز با بیان اینکه باید تقسیم بندی هدفمندی در بین دانشگاه ها برای فعالیت در کارهای پژوهشی، مرز دانش، توسعه فناوری و کاربرد صورت گیرد گفت: باید به جنبه مطالعاتی قضیه هم نگاه کنیم باید گروهی روش ها و طرحهای نوین را در حوزه نانو فناوری مطالعه و نشر دهند.

منصوری مسئول پارک علمی کودک و نوجوان خلیج فارس نیز گفت: ستاد نانو در بعضی از طرح ها حمایت 95 درصدی از طرح های نو و فناور انجام می دهد که لازم است در استان برای جامعه هدف اطلاع رسانی خوبی انجام شود.

وی اضافه نمود: در پارک علمی کودک و نوجوان خلیج فارس فعالیت ها و آموزش های مفید برای دانش آموزان و علاقمندان انجام شده است ولی با کمبود فضا مواجه هستیم.

دکتر روح الله فاتحی عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان گفت: کارگروه تخصصی نفت، گاز، نانو وانرژی های نوین بنیاد در راستای ماموریت خود در حوزه های کاربرد، توسعه، ترویج وآموزش نانوفناوری سیاستگذاری و در صورت لزوم در فعالیت های اجرایی هم برنامه دارد، این کارگروه آمادگی دارد که حلقه وصل مطالبات شرکت های دانش بنیان، دانشگاه های استان و دستگاه های اجرایی با ستادهای توسعه فناوری مرتبط با کارگروه باشد.