جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

نشست هم اندیشی نخبگان و اساتید دانشگاهی با موضوع مسئولیت های اجتماعی نخبگان و ارتباط آن با سبک زندگی اسلامی برگزار شد مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست هم اندیشی نخبگان و اساتید دانشگاهی با موضوع مسئولیت های اجتماعی نخبگان و ارتباط آن با سبک زندگی اسلامی از طرف بنیاد نخبگان استان بوشهر و با همکاری نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و معاونت فرهنگی دانشگاه خلیج فارس برگزار شد.

در سایه وحدت اسلامی سایه گروهک داعش از سر دنیا رفع می شود

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان بوشهر، دکتر رضا آذین در این نشست با بیان اینکه در این جمع علاوه بر اعضای هیئت علمی دانشگاه خلیج فارس میزبان مجموعه ای از فرهیختگان تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان هستیم، گفت: به نوبه خود شهادت تعدادی از هموطنانمان در حادثه تروریستی که توسط گروهک وحشت داعش رقم خورد را تسلیت می گویم و امیدوارم در سایه وحدت کشور های اسلامی و تدبیر این دولت سایه این گروهک از سر دنیا برداشته شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر با اشاره به سند راهبردی کشور در امور نخبگان به تعریف نخبگی پرداخت و گفت: نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می‌شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش‌های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت‌های وی بر پایه هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یک‌ سو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

وی درخصوص تعریف استعداد برتر نیز گفت: استعداد برتر به فردی اطلاق می‌شود که با توجه ویژگی‌های ذاتی خود امکان رسیدن به مرحله نخبگی را داراست ولی هنوز زمینه‌های لازم برای شناسایی کامل و بروز استعدادهای ویژه او فراهم نشده است.

دکتر آذین با بیان اینکه صاحبان استعداد برتر و نخبگان براساس سند راهبردی کشور در امور نخبگان در حوزه های مختلف مورد حمایت قرار می گیرند، اذعان نمود: این سند در چندین فصل مجموعه فعالیت های بنیاد ملی نخبگان را ساماندهی می کند.

نخبه بودن براساس علم و اخلاق و ادب و دانایی است

حجت الاسلام جمالی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه خلیج فارس نیز در این نشست گفت: از طرف همه جامعه دانشگاهی و جامعه نخبگان استان حادثه تلخ شهادت جمعی از هموطنانمان در عملیات تروریستی تهران را تسلیت می گوییم و این حادثه را محکوم می کنیم، اینها به خیال خام خود می خواهند بنای ناامنی را ایجاد کنند و تفکرات غربی و آمریکایی را بر فضای کشور ایران حاکم کنند، اینها می گویند آمده ایم که برای شروع باشد اما طبیعتا با نگاه به انتخابات باشکوهی که برگزار شد و ثابت کرد که جمهوری اسلامی بر مبنای فرمایشات ولی فقیه برپاست و راه خود را در این پیچ تاریخی بزرگ ادامه می دهد، ریشه این از خدا بی خبران ریشه کن خواهد شد.

وی اذعان نمود: نخبه بودن براساس علم و اخلاق و ادب و دانایی است و فرد نخبه در بیشتر حوزه ها اثر گذار است نه اثرپذیر.

حجت الاسلام جمالی افزود: دانشگاه خلیج فارس در کیفیت تولید علم در کشور مقام دوم را دارد و از لحاظ کمی نیز رتبه 18 کشور را دارد که نشان از بالندگی و توان بالای علمی این دانشگاه است.

باید برای مرجعیت علمی و فناوری کشور در یک دوره بلند مدت 50 ساله تلاش کنیم

حجت الاسلام دکتر فقیه استاد حوزه و دانشگاه نیز در این نشست با تعریف کلمه نخبه در نهج البلاغه گفت: این واژه یکبار در خطبه 94 در توصیف پیامبر اسلام بیان شده است، نخبه یعنی برگزیده هر چیزی، هم خانواده نخبه نجبه هم هست به یک معنا هر چیز برتر ارزشمند در نوع خودش است، نجایب یعنی خالص و لب و مغزی که قشر و پوسته نداشته باشد.

ایشان با اشاره به سخنان رهبری در باب مسئولیت های اجتماعی نخبگان گفت: نخبگی ترکیب و مجموعه ای از استعدادها و همت هر فرد برای توسعه است، استعدادی که در سایه همت بلند از ایده در نهایت منجر به تولید و در زبان امروزی منجر به تجاری سازی و تبدیل به ثروت شود.

وی با بیان اینکه ایفای نقش تاریخی و ملی به جای نقش شخصی از جمله موضوعاتی است که در سخنان مقام معظم رهبری درخصوص نخبگان آمده است، گفت: باید وضعیت مطلوب با توجه به منابع ملی و انسانی را در نظر بگیریم و نخبه برای رسیدن به آن چه نقشی باید ایفا کند تا یک قدم به وضعیت مطلوب نزدیک شود.

حجت الاسلام دکتر فقیه افزود: مسئولیت دوم لزوم برنامه ریزی برای مرجعیت علمی و فناوری کشور در یک دوره بلند مدت 50 ساله است، باید به سئوالات پاسخ داده نشده در بخش پژوهش پرداخته شود و به گونه ای باشد که دیگران برای فراگیری آن زبان فارسی را یاد بگیرند.

استاد حوزه و دانشگاه خاطر نشان ساخت: تلاش نخبگان برای باقی ماندن در طراز نخبگی یکی دیگر از دغدغه های مقام معظم رهبری است، نخبه باید سیر نخبگی را ادامه بدهد تا تعریف نخبگی از او سلب نشود، براساس سند چشم انداز ما باید در سال 1404 کشور اول منطقه از لحاظ علمی باشیم و باید تلاش و تکاپوی خستگی ناپذیری داشته باشیم تا رتبه خود را از دست ندهیم.

وی افزود: شناسایی نیازهای اصلی و اولویت دار و معطوف کردن تلاش های نخبگان به آن سمت و سو یکی دیگر از مواردی است که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب قرار گرفته است، خیلی از پروژه ها مقالات و پایان نامه ها به دلیل ناظر بودن به نیازهای دست دوم منجر به تولید ثروت نمی شود.

باید در راه خدا در حوزه نخبگی انفاق کنیم

اثر گذاری و توسعه مناطق پیرامون به سمت نخبگی و نخبه پروری و لزوم انفاق در راه خدا در حوزه نخبگی که از انفاق مالی خیلی در سطح بالاتری قرار دارد، از دیگر مواردی بود که حجت الاسلام فقیه به آنها اشاره نمود.

وی در این خصوص گفت: انفاق یک نخبه، ارتقای سطح جامعه و تلاش برای حرکت به سمت جنبش نرم افزاری و نهضت تولید علم است که باعث هدایت جامعه به سوی تولید علم می شود، مصداق بارز این انفاق شهید چمران و دکتر شهریاری است که از آنچه خدا روزی آنها قرار داده بود انفاق کردند و باعث پیشبرد اهداف کشور شدند.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه حضرت لقمان به فرزندش فرمود نماز را بپا دار یعنی دل را از اغیار خالی کن، اذعان نمود: امر به معروف کن و نهی از منکر، امر به معروف پیشگری است و نهی از منکر درمان است، شعار جمهوری اسلامی استقلال آزادی و جمهوری اسلامی است که هر سه شعار امر به معروف است در برخی عرصه ها خیلی خوب بوده ایم و در خیلی موضوعات نیاز به کار داریم.

حجت الاسلام دکتر فقیه خاطر نشان ساخت: ایمان به مبدأ و معاد، ایمان به ارزش های اخلاقی و تخلق به این ارزش ها، امید به آینده، ارتقای سطح فرهنگی و علمی جامعه بخشی از معروف هایی است که رسالت نخبگان و اساتید دانشگاه است.

وی افزود: بحث وابستگی به تفکر ژن من نمی توانم که البته الان کمرنگ تر شده است، این باعث عقب ماندگی است، آیا ما می توانیم 50 سال آینده به جایی برسیم که مردم جهان برای رسیدن به معانی ناب و علوم زبان فارسی را بدانند؟ عدم اعتقاد قلبی به این مفاهیم باعث عقب ماندن می شود.

وی در پایان گفت: بیکاری یک منکر است، ربا که خود سر منشا خیلی از منکرات است، چطور از جامعه اسلامی رخت بر می بندند، این رسالت نخبگان است که برای مرتفع شدن این منکرات تلاش کنند.

باید در آموزش های خود کلام خدا و معنویت را در نظر بگیرید

حجت الاسلام شاهمیری از اساتید حوزه نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه آیات متعددی در قرآن کریم درخصوص اهل علم و دانش آمده و از آن به اولی الالباب تعبیر می کند، گفت: یکی از خصوصیات اینگونه انسان ها براساس آیات قرآن این است که سخنان مختلف را خوب گوش می دهند و برای نتیجه گیری و برداشتن قدم های بهتر بعد از شنیدن حرف های مختلف بهترین آنها را انتخاب می کنند، آنها کسانی هستند که خدا هدایتشان کرد.

وی اضافه نمود: اگر بخواهیم در بین بهترین حرف های دنیا تحقیق کنیم، قرآن بهترین حرف است و حرفی برتر از قرآن نیست، پیامبر اسلام اشرف و اعقل مخلوقات است و پیامبری بالاتر از آن و کتابی والاتر و بهتر از قرآن نخواهد آمد، شما نخبگان جامعه موظفید این کتاب و این حرف برتر را بررسی کنید و از آن برداشت های علمی و والایی داشته باشید.

حجت الاسلام شاهمیری گفت: برای رسیدن به درجه اعلای انسانیت و آدمیت راهی نیست جز اینکه انسان در تمام امور زندگی خدا را در نظر بگیرد، شما که تدریس علم می کنید باید در آموزش های خود کلام خدا و معنویت را در نظر بگیرید، اگر علم از معنویت فاصله بگیرد نتیجه آن دانشمند و عالم منحرف می شود و این ارزشی ندارد، از نگاه قرآن عالمی ارزش دارد که انسان را به درجه کمال انسانی برساند.

دکتر حسین اسکندری رئیس دانشگاه علمی و کاربردی استان بوشهر نیز در این نشست علمی گفت: با توجه به نظریه گزینش عقلانی دانشجویان به عنوان کنشگران فعال جامعه به دنبال گزینش های هدفمند و بیشینه کردن منفعت مادی و معنوی خود هستند، در حوزه سیاسی و فرهنگی با جهانی شدن رابطه معکوسی دارند و خلاف آن عمل می کنند.

وی اذعان نمود: نخبگان باید با گزینش عقلانی در این شرایط سبک زندگی خود را با تجربه های مثبت بشریت وفق بدهند و در مقابل تجربه های منفی بشریت مقاومت کنند و ارزش های بومی محلی و اسلامی خود را تقویت کنند.

پخش کلیپی از بیانات رهبر معظم انقلاب درخصوص مسئولیت های نخبگان، قرائت قرآن کریم و ضیافت افطاری بخش های دیگری از این همایش بودند.