جشنواره ها و مسابقات علمی

لینک های مهم

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر خبر داد: اجرای طرح جهادی آموزشی امید در شهرستان دشتستان مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل

نشست هماهنگی برگزاری طرح جهادی آموزشی امید اجتماعی در شهرستان دشتستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان بوشهر، فرماندار شهرستان دشتستان در ابتدای این نشست که با حضور نمایندگانی از نهادهای علمی و دستگاه های اجرایی دشتستان در فرمانداری این شهرستان برگزار شد با تشریح اهداف نشست هماهنگی اردوی امید برای سال تحصیلی 96-97 گفت: رکن هر کشور توسعه انسانی است و هر کشور از این مسیر به توسعه پایدار دست یافته است، با تقویت دانش منابع انسانی بومی استان بوشهر که به همت بنیاد نخبگان انجام می شود عدالت آموزشی در سراسر استان برقرار می شود

دکتر ارسلان زارع افزود: طرح آموزشی امید اجتماعی در 5 روستای بخش مرکزی دشتستان شامل دهقاید، زیارت، خوشمکان، راهدار و بنداروز برگزار می شود.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر نیز با تشکر از اهتمام فرمانداری و مسئولین شهرستان برای برگزاری اردوی جهادی آموزشی امید اجتماعی گفت: این طرح با هدف توسعه آموزش به دانش آموزان روستایی تعریف شده است که از بعضی فرصت ها و امکانات آموزش محروم هستند.

دکتر رضا آذین اضافه نمود: امکانات و ظرفیت هایی در شهرستان و استان وجود دارد که می توان با برنامه ریزی مناسب از این امکانات در اجرای طرح استفاده بهینه نمود به نحوی که دانش آموزان مناطق محروم و کم برخوردار از این امکانات بهره مند شوند.

وی گفت: فرزندان ما به سرعت بزرگ می شوند و فرصت ها آنقدر کوتاه است که یک غفلت کوچک بر زندگی فرزندانمان تأثیر می گذارد.

رئیس بنیاد نخبگان استان بوشهر اذعان نمود: در طرح آموزشی امید، دستگاه های اجرایی و نهادهای علمی استان به کمک آموزش و پرورش می آیند تا در روستاهای استان عدالت آموزشی برقرار شود و ما امیدواریم در یک بازه زمانی 4 ساله نتایج مثبت این طرح را مشاهده کنیم.

وی با بیان اینکه طرح آموزشی امید برای اولین بار در سال 1394 و با همکاری فرمانداری شهرستان بوشهر در استان برگزار شد، خاطر نشان ساخت: این طرح از ابتدای سال تحصیلی هر دو هفته یکبار در روزهای پنج شنبه در مرکز استان برگزار شد که در سال اول حدود 100 دانش آموز و سال گذشته نیز بیش از 230 دانش آموز مناطق محروم تحت آموزش اساتید و نخبگان مطرح استان قرار گرفتند.

دکتر آذین با اشاره به اینکه باید با اشتراک ظرفیت ها به نتیجه مطلوب دست پیدا کنیم گفت: دغدغه نظام و رئیس جمهور محترم این است که فعالیتهای نخبگانی و اقدامات بنیاد ملی نخبگان به سطح مناطق کمتر برخوردار و روستاها گسترش پیدا کند، در این طرح هدف ما این است که ماندگاری نیروی انسانی مستعد و فرهیخته در روستا تثبیت شود و همین استعدادها در آینده گره از مشکلات روستا باز کنند.

این طرح از ابتدای سال تحصیلی 96-97 به میزبانی شهر برازجان و با همکاری بنیاد نخبگان استان بوشهر، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، خانه ریاضیات، آموزش و پروش، فرمانداری و بخشداری، مرکز رشد، دانشگاه علوم پزشکی، پژوهش سرای دانش آموزی متقین، کانون امام خمینی(ره) و شهرداری برازجان در سال تحصیلی جدید برگزار خواهد شد.

دکتر ماریا ظهیری دبیر کمیته سلول های بنیادی و طب بازساختی استان بوشهر نیز در این نشست با ارائه گزارشی از آموزش مبانی زیست فناوری و سلول های بنیادی به دانش آموزان شرکت کننده در دوره آموزشی جهادی امید اجتماعی گفت: در این دوره دانش آموزان با مفاهیم پایه ساختار سلول و بافت، سلول بنیادی و انواع آن، قابلیت ها و توانمندی های سلول های بنیادی، شرایط کشت طبیعی سلول ها و بافت ها، شبیه سازی کشت در شرایط داخل آزمایشگاه، مدل سازی، رد یابی سلول ها، تجهیزات آزمایشگاه کشت در قالب جلسات تئوری و عملی آشنا شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: طی این دوره سعی می شود با فراهم آوردن فضای آموزشی و تعاملی مناسب ، ذهن خلاق و پرسشگر دانش آموزان تقویت شده و با رویکرد های علمی مشاهده دقیق، طرح مساله، فرضیه پردازی و دستیابی به پاسخ مناسب آشنا شوند.

دکتر ظهیری با اشاره به برگزاری مدرسه زمستانی سلول های بنیادی گفت: این دوره ویژه دانشجویان پزشکی برگزار شده بود و 20 نفر از دانش آموزان حاضر در طرح آموزشی جهادی امید نیز در آن شرکت کردند که با ارائه توانمندی خود در حوزه سلول های بنیادی در بین دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه خوش درخشیدند.

در ادامه این نشست نمایندگان دستگاه های اجرایی و آموزشی شهرستان دشتستان به ارائه نظریات خود درخصوص ساز و کار اجرایی طرح آموزشی امید اجتماعی در دشتستان پرداختند و برای اجرای مناسب و تأثیرگذار طرح برنامه ریزی لازم صورت پذیرفت.

در پایان این نشست از ظرفیت های پژوهش سرای دانش آموزی متقین و کانون فرهنگی امام خمینی(ره) برازجان برای میزبانی برگزاری طرح آموزشی جهادی امید بازدید به عمل آمد.